В Україні планують запровадити адміністративно-територіальну систему за моделлю: громада–округ–регіон

Про це сьогодні повідомили представники Парламенту, Уряду, Офісу Президента, презентуючи зміни до Конституції України та пріоритети Уряду щодо реформування місцевого самоврядування.

 Новий адміністративно-територіальний устрій передбачає запровадження трирівневої системи адміністративно-територіального устрою: громада (базовий), округ (субрегіональний), регіон.

 За словами Сергія Трофімова – першого заступника керівника Офісу Президента України, головна мета реформи – боротьба з бідністю: «Сьогодні у нас є можливість довести до кінця реформу місцевого самоврядування. Ці зміни в Конституцію в частині децентралізації за європейськими прикладами забезпечать новий адміністративно-територіальний устрій».

 Так, громада стане головною ланкою місцевого самоврядування; буде обирати раду громади і голову громади строком на чотири роки; рада громади формує виконавчий комітет, яким керує голова ради.

 Округи буде сформовано на основі ліквідування районів, де округ – суто адміністративною одиницею. Розглядається модель, за якою буде здійснюватися врядування на окружному рівні. Території округів складатимуться з громад, однак одна громада не може бути поділена між декількома округами.

 Що стосується регіону, то на обласному рівні залишаються обласні ради, які обираються на чотири роки і формують власні виконавчі комітети. До їхніх компетенцій будуть віднесені взаємовідносини між громадами в області, реалізація проєктів регіонального значення, управляння спільним майном територіальних громад регіону.

 Запропоновано також ліквідувати всі місцеві адміністрації. На рівні округів створять префектури, які будуть очолювати префекти. Важливо, що префект представлятиме виконавчу владу на відповідній території, призначатиме його і звільнятиме президент за поданням Кабміну, а також префект не зможе бути призначений в одній адміністративно-територіальній одиниці більш ніж на один термін.

 Щодо основних повноважень префекта, відносяться:

  •  забезпечування взаємодії територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснювання нагляду за додержанням ними конституцій і законів України;
  • координування виконання держаних програм;
  • спрямування і організування діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та забезпечування їхньої взаємодії з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації;
  • здійснювання нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування;

Акти органів місцевого самоврядування, які не відповідають конституції чи законам України, може бути зупинені префектом з одночасним зверненням до суду;

Акти органів місцевого самоврядування, які загрожують безпеці чи територіальній цілісності України, скасовуються префектом.

Представники Уряду запевнили присутніх у тому, що незворотність процесу децентралізації буде забезпечено, а новий адміністративно-територіальний устрій закріплено в Конституції України.

 До того ж, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврдування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Корнієнко додав, що запропонована реформа зробить владу ближчою до людей на місцях, а це в свою чергу узгоджується з європейським досвідом.

 Зокрема, побудова місцевого самоврядування основується на основі принципів субсидіарності та повсюдності. Тобто, по-перше проблема вирішуватиметься там, де вона виникла, а послуги наїдатимуться на найбільш наближеному до людей рівні. По-друге, станом на 21.10.2019 року 4542 територіальні громади утворили 992 ОТГ, а це понад 10,8 млн мешканців і понад 41% території України. «Після внесення змін до Конституції ОТГ мають прикрити всю Україну. Більше буде територій, на які не поширюється юрисдикція органів місцевого самоврядування», – наголошується у запропонованій програмі.

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...