Обговорили під час засідання Загальних зборів Асоціації. З інформацією виступили Олена Кулик - перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації та Лариса Батюк - доцент кафедри економіки та маркетингу Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.
Олена Кулик у своєму виступі зазначила, що реалізація програми «Рідне село», яка була започаткована на рівні держави у минулому році, сприятиме вирішенню чималої кількості проблемних питань.
Зокрема, формування і розвиток широкої мережі сільськогосподарських кооперативів дозволить створити нові робочі місця для сільського населення, дасть можливість придбання сучасної техніки за лізинговими програмами, сприятиме підвищенню ефективності господарювання.
«Робота з вирішення завдань розвитку сільських територій, поліпшення умов життя і роботи на селі вже почалася. У цьому році продовжено виплату компенсації господарям, які утримують від трьох корів, за покупку установок індивідуального доїння. Мета - підвищення зацікавленості в створенні сімейних ферм.
Продовжена в цьому році виплата дотацій за утримання молодняку ВРХ в господарствах населення. Тільки за березень вже нараховано дотацій більше 1 млн грн. Також в цьому році для господарств населення введена ще дотація за реалізацію вирощеної великої рогатої худоби і свиней на переробні підприємства. Зберігається також державна підтримка розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на етапі їх створення, - підкреслила Олена Кулик. - Сьогодні питання розвитку сільських територій набуває реальні можливості свого вирішення. Те, що ця задача поставлена Главою держави на такому форумі, як засідання Ради регіонів, вселяє в нас надію на її реалізацію».
В ході обговорень уповноважені представники членів Асоціації вирішили забезпечувати повноцінне фінансування заходів, спрямованих на підтримку фермерів-початківців, сприяти створенню та розвитку сімейних ферм на селі.
Підтримали необхідність надавати всебічну допомогу, у межах власних повноважень, розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на етапах їх створення та забезпечувати підтримку сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам на етапі просування сільськогосподарської продукції на ринок, сприяти наближенню товаровиробника сільськогосподарської продукції безпосередньо до споживача.
Водночас, проблеми сільських територій не обмежуються лише розвитком агропромислового комплексу. Село, у першу чергу - це середовище і спосіб життя людей, а вже потім - сфера виробництва.
Олена Кулик зазначила, що рівень середньої зарплати на селі збільшився на 48%.
«Якщо в 2010 році середньомісячний рівень заробітної плати одного штатного працівника у сільському господарстві області становив 1484 грн., то в 2012 році досяг 2199 грн. Зростання склало 48%. Це досить високі темпи. В середньому по Україні заробітна плата в сільському господарстві за 2010-2012 роки зросла на 41,5%, в Харківській області - на 48%, в цілому по Україні склала 2023 грн., що на 8% нижче у порівнянні з Харківською областю», - зазначила вона.
Також Олена Кулик звернула увагу присутніх на суттєві відмінності рівня заробітної плати в сільгоспсфері в розрізі районів. Найвищий її рівень у середньому за 2012 був у Барвінківському (3433 грн.), Первомайському (3051 грн.) і Красноградському (2888 грн.) районах.
Члени Асоціації обговорили шляхи покращення умов життя на селі, зокрема існуючі проблеми - низькі показники якості життя, невеликі доходи, застаріле інфраструктурне забезпечення, ускладненість доступу сільських мешканців до медичних та освітніх послуг та інше.