Для багатьох українців, які змушені були через війну залишити власні домівки і переїхати жити в інші регіони країни, найболючішим залишається питання житла.
Щоб допомогти ВПО, які не мають достатньо грошей, аби самостійно винаймати індивідуальне житло, Мінсоцполітики розробило новий інструмент державної підтримки – субсидію на оренду житла. З 29 січня внутрішньо переміщені особи можуть подавати документи на її призначення.
Призначається субсидія за аналогією з житловою субсидією тим сім’ям, які найбільше потребують фінансової допомоги.
«Субсидія на оренду - важливий інструмент для підтримки ВПО, адже вона буде враховувати як фінансову спроможність кожної родини оплачувати орендну плату за житло, так і різницю у вартості оренди в різних регіонах країни. Це також дозволить не лише допомогти родині фінансово, але й захистити юридично, адже договір оренди убезпечить від необгрунтованого підвищення ціни або виселення без підстав. І що важливо: так само інструмент забезпечує захист орендодавця від несплати орендної плати чи комунальних послуг», – сказала Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Хто може скористатися субсидією
Субсидією можуть скористатися внутрішньо переміщені особи, які
- виїхали з окупованих російською федерацією регіонів або із зон бойових дій і не мають власного житла в умовно безпечних регіонах України, а їхнє житло знищене або непридатне для проживання
- хочуть орендувати індивідуальне житло, але не мають достатньо коштів для цього
- орендують житло і витрачають на нього суттєву частину своїх доходів
Важливо! Субсидія на оренду житла надаватиметься за умови, що:
- орендар і орендодавець не повʼязані родинними відносинами
- орендар не отримує від держави допомогу на проживання ВПО
- орендодавець приміщення вже не отримує на нього компенсацію за програмою «Прихисток»
При цьому, родина ВПО може одночасно отримувати і субсидію на оренду, і субсидію на житлово-комунальні послуги.
Як можна оформити субсидію на оренду:
- офлайн – у найближчому сервісному центрі ПФУ або центрі надання адміністративних послуг;
- онлайн – через портал електронних послуг ПФУ або мобільний додаток (з використанням електронного підпису, він має бути і у власника житла, і у ВПО).
Які документи будуть необхідні:
- договір найму (за встановленою формою);
- заява (за встановленою формою);
- за потреби, копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, опікуна, піклувальника, батьків-вихователів або інші документи, що підтверджують якісь особливі обставини.
Документи подаються особисто власником житла і внутрішньо переміщеною особою. Але, якщо власник житла проживає в іншому регіоні або за кордоном, можна скористатися електронною формою подачі докуметів через веб-портал електронних послуг або мобільний додаток ПФУ (використавши електронний підпис).
Крім того, підписати заяву та договору найму від імені власника житла може його законний представник на підставі довіреності.
Як подати заяву на субсидію на оренду житла для ВПО онлайн
Щоб мінімізувати час на подання документів, можна укласти договір найму та подати заяву на субсидію онлайн, через портал електронних послуг Пенсійного фонду.
При цьому заява та договір найму мають бути підписані ВПО і власником житла в електронній формі – з накладанням КЕП (кваліфікованих електронних підписів).
Алгоритм дій наступний:
- Людина, яка є внутрішньо переміщеною особою, має авторизуватися в особистому кабінеті електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/ за допомогою КЕП і натиснути кнопку «Увійти».
- У лівому боковому меню «Комунікації з ПФУ» обрати вкладку «Заява про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму».
- У наступному полі обрати вікно «Первинне заповнення Заяви про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму наймачем».
- Заповнити онлайн-форму заяви: зазначити загальні дані про себе, документ, що посвідчує особу, відомості про житло, дані довідки про взяття на облік ВПО та дані виплатних реквізитів. Поля, позначені зірочкою, є обов’язковими для заповнення.
- У частині заяви «Учасники звернення» ВПО (наймач) має перерахувати всіх членів домогосподарства, які проживатимуть в орендованому житлі, та додати дані про власника житла, після чого натиснути кнопку «Зберегти».
- Далі зазначити дані для формування договору оренди житла і зазначити житлові послуги, які будуть використовуватись, поставивши відповідні позначки.
- ВПО ставить позначку про підтвердження наймодавця, що приміщення не було відчужено та не передано в користування третім особам, не є спірним чи арештованим. Цією позначкою він також підтверджує, що житлове приміщення передається в найм у стані, придатному для проживання.
- У разі потреби, ВПО (наймач) може додати скановані копії інших документів, наприклад, відомості про розірвання шлюбу, встановлення режиму окремого проживання для подружжя, стягнення аліментів тощо.
- Після заповнення онлайн-форми заяви ВПО надає згоду на передачу та обробку персональних даних, поставивши відповідну позначку та натискає кнопку «Зберегти» (також є кнопка «Зберегти чернетку», якщо заповнення форми не завершено).
- На екрані у сусідніх (паралельних) вкладках з’явиться згенерована екранна форма Заяви про надання субсидії на найм житла та Примірного договору найму (оренди) житлового приміщення (будинку, квартири). Документи необхідно переглянути та натиснути кнопку «Зберегти».
- Після цього документи набувають статусу «Очікує підпису».
- Водночас Заява та сформований на основі даних онлайн-форми Примірний договір надходять до особистого кабінету власника житла (наймодавця). Для ознайомлення з документами йому потрібно зайти в розділ «Підписати Заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму».
- Наймодавець має перевірити свої дані, за потреби, відредагувати їх, додати необхідні документи, зберегти та накласти КЕП. Таким чином, наймодавець підписує Заяву та Договір.
- Після підписання власником житла документів, у кабінеті наймача в розділі «Підписати Заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму» статус сформованих документів змінюється на «Підписано».
- Наймачу-ВПО також потрібно підписати відповідні документи, використавши свій КЕП.
- Електронні документи з накладеними КЕП передаються в Пенсійний фонд. Статус надісланих документів можна перевірити в розділі «Мої звернення», де відображається згенероване рішення про призначення субсидії в PDF-форматі, а також в розділі «Мої повідомлення», де інформування наймача та наймодавця здійснюється у вигляді текстових повідомлень.
Проте, за бажання, подати документи можна і офлайн, у найближчому сервісному центрі ПФУ або центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Безоплатна юридична консультація щодо субсидії на оренду житла для ВПО
Щоб отримати безоплатну юридичну консультацію, скористайтеся чат-ботом «Юридичний порадник для ВПО».
Як це зробити:
Перейдіть за псиланням https://chatbot.r2p.org.ua/ і натисніть «Хочу спробувати!» або одразу відкрийте бот у зручному для вас месенджері:
- Viber: https://cutt.ly/zzeWP2q
- Telegram: https://cutt.ly/qzeW2sX
- Facebook Messenger: http://m.me/IDP.legal.aid
Щоб зв’язатися з юристом, натисніть кнопку «Зв’язок з юристом».
Ваше питання буде опрацьоване юристом найближчим часом.
Якщо вам зручніше телефонувати, звертайтеся з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 21:00, на безоплатну лінію юридичної допомоги БФ «Право на захист»:
- (099) 507 50 90
- (068) 507 50 90
- (093) 507 50 90
Більше про субсидію на оренду житла - у відео:
Якщо ви здаєте житло в оренду для ВПО, держава сплатить за вас податки:
Якщо ви – ВПО і вимушені винаймати житло, отримайте допомогу від держави–субсидію на оренду житла: