Національне агентство з питань запобігання корупції як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику виражає свою повагу та, сподіваючись на плідну співпрацю, звертається з проханням ознайомити посадових осіб територіальних громад, які входять до складу асоціацій з інформацією зазначеною нижче.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов’язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація). Одночасно стартувала й кампанія декларування за 2021-2022 роки, яка триватиме до 31 січня 2024 року.
Окрім того, зазначеним вище Законом, передбачено, що у відкритому доступі не відображаються декларації суб’єктів декларування зазначені у ч.ч. 7 – 14 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) (крім осіб, зазначених у п.п. 1-4 ч. 7 ст. 45 Закону).
Відтак, Законом передбачено можливість вилучення декларації з відкритого доступу публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр).
Процедуру вилучення декларацій з відкритого доступу публічної частини Реєстру, порядок направлення письмового подання та його форму врегульовано Порядком вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування1 , затвердженим наказом Національного агентства від 12.10.2023 № 221/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2023 за № 1791/40847 (далі – Порядок).
Вилучення декларації з відкритого доступу Реєстру у період дії воєнного стану в Україні здійснюється Національним агентством на підставі письмового подання уповноваженої на це особи. Перелік осіб, які направляють подання, наведений у п. 3 Порядку.
Так, відповідно до пп. 3, 4 п. 3 Порядку особами, які уповноважені направляти відповідні подання є:
сільський, селищний, міський голова або секретар сільської, селищної, міської ради, голова (заступник голови) районної у місті ради, районної, обласної ради стосовно суб’єктів декларування, визначених ч.ч. 9, 10, 12-14 ст. 45 Закону, які працюють (проходять службу, виконують повноваження) у такому органі, а також стосовно суб’єктів декларування, зазначених у пп. 1, 2, 5-11 цього пункту, відряджених до таких органів;
сільський, селищний, міський голова або секретар сільської, селищної, міської ради, голова (заступник голови) районної у місті ради, районної, обласної ради стосовно суб’єктів декларування, визначених ч.ч. 9, 10, 12-14 ст. 45 Закону, які працюють (проходять службу) на комунальних підприємствах (установах), що належать до сфери управління такого органу, а також стосовно суб’єктів декларування, зазначених у підпунктах 1, 2, 5-11 цього пункту, відряджених до таких підприємств (установ).
Вимоги до подання визначені у п. 6 Порядку.
Окрім того, на сільського, селищного, міського голову або секретаря сільської, селищної, міської ради, голову (заступника голови) районної у місті ради, районної, обласної ради покладено обов’язок забезпечити виконання положень цього Порядку керівниками комунальних підприємств (установ), що належать до сфери управління таких органів (абз. 2 п. 4 Порядку).
Процедуру направлення подання стосовно суб’єктів декларування, які працювали (проходили службу, виконували повноваження) в органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах (установах), що належать до сфери управління такого органу і які не працюють (звільнені зі служби, не виконують повноваження) в іншому органі (військовому формуванні), зазначеному у п. 3 цього Порядку, врегульовано п. 5 Порядку.
Звертаємо увагу, що 10 грудня 2023 року буде відкрито публічний доступ до Реєстру. Відтак, рекомендуємо посадовим особам місцевого самоврядування, зазначеним у п. 3 Порядку завчасно направляти подання про вилучення декларацій до Національного агентства.
Керівник Управління формування політики доброчесності у публічній та приватній сфері Юрій СВЕРБА
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ |
НАКАЗ |
12.10.2023 № 221/23 |
Про затвердження Порядку вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12, частини першої статті 47, пункту 2-11 розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції»
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Порядок вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що додається.
- Рекомендувати особам, зазначеним у пункті 3Порядку вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого цим наказом, направити до Національного агентства з питань запобігання корупції подання про вилучення з відкритого доступу декларацій протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом України від 20 вересня 2023 року № 3384-IХ«Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» для забезпечення можливості вилучення таких декларацій до завершення строку, визначеного абзацом третім пункту 3 розділу II «Прикінцеві положення» цього Закону.
- Управлінню проведення повних перевірок подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
- Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Артема СИТНИКА.
- Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та діє протягом періоду дії воєнного стану в Україні.
Голова Національного агентства з питань запобігання корупції О. Новіков