Про антикризові заходи при виконанні місцевого бюджету фінансистам громад розповіли експерти U-LEAD

Через війну кожна громада може потрапити у ситуацію, коли місцевий бюджет не буде виконуватися.

Причому це може бути протягом короткого періоду, і тоді наслідки будуть не дуже помітні, а може і мати тривалий характер – тоді наслідки матимуть вплив на всі сфери життєдіяльності громади.

Щоб ознайомити фінансистів громад Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей з антикризовими заходами під час виконання місцевого бюджету, на базі Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Дніпропетровській області відбулась інформаційна сесія.

«Забезпечити фінансову спроможність громад – це завдання «із зірочкою» для органів місцевого самоврядування. Саме громади сьогодні формують економічний фронт країни. Є  тактична  формула перемоги: битви виграють збройні сили, а війну виграють економіки, – звернулася до учасників Олена Тертишна, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Дніпропетровській області. – Тому зараз завдання громад – максимально посилити власну спроможність, щоб зміцнити економіку країни для перемоги у  війні, що розв'язав проти нас ворог».

В ході інформаційної сесії експерти U-LEAD неодноразово наголошували, що аналіз фінансового стану громади має бути комплексним. На першому етапі фінансовий орган досліджує виконання дохідної та видаткової частини і за результатами цього аналізу найчастіше можливі три варіанти розвитку ситуації:

  • виконання бюджету на 100% (+/- допустиме відхилення),
  • перевиконання дохідної частини,
  • недоотримання доходів і, як наслідок, недовиконання видаткової частини.

Наступний крок – прогнозування подальшого розвитку фінансової ситуації в громаді. І головним завданням команди органу місцевого самоврядування є вчасно розпізнати та ідентифікувати кризовий сценарій.

«Бюджетний кодекс дає орієнтир недовиконання доходів на рівні 15%. Але наразі законодавець призупинив дію цієї норми, тому не варто чекати, поки буде досягнуто саме цієї цифри. Необхідно аналізувати тенденції, прогнозувати показники до кінця року і прорахувати, чи витягне місцевий бюджет необхідні видатки. Це залежить від того, яка ціль. Тут варто говорити про ціль, яка знаходиться на рівні «нуль». Тобто забезпечити діяльність ОМС, щоб жителі громади точно могли отримати елементарний базовий пакет послуг жителям у всіх сферах (освіта, культура, медицина, благоустрій, соціальна і т.д.). Сформулювати ціль – дуже важливо. Тоді можна обчислити, яка мінімальна сума потрібна, і порівняти з прогнозними доходами до кінця року. І стане зрозуміло, чи є вже криза, чи ні», - пояснила Марія Пальчук, радниця з питань фінансів та муніципального управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Київській області.

На підставі офіційного висновку МФО щодо недовиконання дохідної частини загального фонду виконавчий комітет розробляє антикризові заходи:

  • приймає рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет;
  • перерозподіляє непершочергові видатки, встановлює ліміти на споживання енергоресурсів;
  • напрацьовує пропозиції щодо перегляду штатної чисельності бюджетних установ, скорочення штатної чисельності, зміни істотних умов праці працівників.

Одним із радикальних антикризових заходів є секвестр бюджету. Для ОМС це означає скорочення дохідної та видаткової частини, дотримуючись балансу. При цьому в разі застосування секвестру обмеження можуть стосуватися і захищених статей (зарплата і енергоносії). Рішення про секвестр в першу чергу є політичним рішенням, тобто приймається керівництвом громади на основі аналітичної записки місцевого фінансового органу.

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 61 місцева рада, в тому числі - 53 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 95% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...