Сьогодні Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області рішенням Правління погодила свою співучасть у заснуванні неприбуткової організації громадської спілки «Геопарк Верхнє Придонцов'я». Засідання Правління Асоціації провів у Будинку рад перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації, депутат обласної ради Микола Тітов.
Метою створення неприбуткової організації є підвищення потенціалу міжмуніципального співробітництва і туристичного іміджу регіону, пізнавального геотуризму і рекреації.
Підстави для запровадження європейського досвіду щодо створення геопарків (територій, які включають в себе певну геологічну спадщину та є складовою стратегії сталого територіального розвитку) на сьогодні у Харківській області є. Це, у першу чергу наявність вже підписаних угод та меморандумів, таких як:
- Меморандум про співпрацю між Харківською обласною радою та Регіональною радою Південної Карелії Фінляндії від 25.08.2017;
- Угода про співпрацю між Харківською обласною радою, Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області та Харківським національним університетом імені В.Н.Каразіна від 24.02.2016;
- Угода про співпрацю між Харківською обласною радою, Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області та Харківським національним університетом міського господарства імені О. М. Бекетова від 16.02.2016.
Окрім того, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна має у наявності в користуванні науковий полігон на території Ізюмського району, де планується створювати геопарк.
Радник Асоціації з питань транскордонного співробітництва Олексій Кірюхін повідомив, що на сьогодні рух створення геопарків набирає швидких обертів і охоплює не тільки країни Європи але й інших континентів.
Зокрема, з 2000 року у 23 країнах Європи функціонує 74 геопарки, а до глобальної мережі, що була створена у головному офісі ЮНЕСКО в Парижі з 2004 року входять 127 геопарків із 37 країн світу.
«Вважаю за доцільне використовувати досвід фінського Saimaa Geopark для оформлення в практичній площині створення геопарку «Верхнє Придонцов'я» - сказав Олексій Кірюхін.
Як наголосив перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації, необхідність створення такої організації на Харківщині пояснюється вимогами участі у європейських грантових програмах для подальшого розвитку територій і громад.
«Запровадження першого в Україні геопарку «Верхнє Придонцов'я» на території Харківщини дозволить регіону отримати підтримку серед європейських програм, що сприятиме залученню додаткового фінансування, а також збереженню та популяризації геологічної спадщини, екологічних знань у різних колах, приваблюючи ще більше туристів до Слобожанської землі», – підкреслив Микола Тітов.
Так, створення Геопарку планується в Ізюмському районі за участю Ізюмської та Оскільської об'єднаних громад з залученням науково-дослідного потенціалу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна та Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова.
Окрім того, пропозицію щодо створення Геопарку підтримала й Чугуївський міський голова Галина Мінаєва, наголосивши на готовності стати пілотним проєктом, в рамках новоствореного Геопарку.
Серед об'єктів майбутнього Геопарку – відслонення юрської і крейдової систем на горі Кременець у місті Ізюм, широко відомі в літературі як класичні відслонення, а гора Кременець входить до переліку найбільш важливих геологічних об'єктів України.
Довідково:
«Геопарк – це рівномірна територія з особливою геологічною цінністю, яка має геологічні ландшафти та місця національного й міжнародного значення. Місця в цьому районі також мають археологічне, екологічне, історичне чи культурне значення.
Основна мета мережі – підтримати її членів для досягнення сталого територіального розвитку геопарку, використовуючи геологічну спадщину цієї території, насамперед через розвиток геопарку».
Створення ГЕОПАРКУ «ВЕРХНЄ ПРИДОНЦОВ'Я» планується в Ізюмському районі за участю Ізюмської та Оскільської об'єднаних громад з залученням науково-дослідного потенціалу Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна та Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.