Видатний вчений, імунолог, інфекціоніст, лауреат Нобелівської премії в галузі фізіології і медицини (1908) - Ілля Мечников народився на Дворічанщині, а помер у Парижі в липні 1916 року. До дня пам’яті і були влаштовані перші Мечниківські читання, які відбулися в стінах Дворічанського центру дитячої та юнацької творчості.
Не випадково, що організатори цієї наукової конференції, яка мала міжнародний характер (серед них Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Клуб історії медицини при Харківському ДІ мікробіології та імунології імені І.І. Мечникова НАМН України, Харківська наукова медична бібліотека, Дворічанська районна рада) обрали місцем її проведення саме Дворічанський центр дитячої та юнацької творчості. У згаданому центрі торік було створено сучасний музей І.І.Мечникова.
Разом з іншими учасниками конференції я мандрувала пам’ятними місцями Дворічанщини. Ми відвідали Панасівку (нині Мечникове), де пройшли дитячі роки видатного вченого, а в сільському клубі існує народний музей; а також побували у національному природному парку «Дворічанський» з його крейдяними горами та унікальними флорою і фауною, які свого часу міг спостерігати малий Ілля.
«Тут минуле зустрічається з майбутнім», – наголосив координатор меморіальної події, харківський дослідник історії науки і медицини Ігор Серебренніков.
Голова Дворічанської районної ради Галина Турбаба, яка разом із головою Дворічанської райдержадміністрації Валерієм Приходьком взяла участь у відкритті конференції, розповіла: «У нас є Фонд сільських громад Дворічанщини – активна громадська організація, з якою співпрацюють 14 сільських громад району. Фонд підтримує добрі справи в районі, сам видає ідеї, потрібні нашим громадянам. Якщо говорити про подію, яка нас зібрала, – вшанування пам’яті Іллі Ілліча Мечникова, то саме за ініціативи цього фонду було впорядковано залишки архітектурно цікавого погреба родини Мечникових в колишній Панасівці, на території Токарівської сільради. Фондом було організовано благодійний концерт і ярмарок сільгоспвиробників, а кошти від заходу спрямували на впорядкування місць, пов’язаних з Мечниковим».
Фонд сільських громад Дворічанщини, за словами Галини Григорівни, бере участь у проведенні зустрічей за «круглим столом», де йде обмін досвідом та пошуки шляхів спільного вирішення загальних проблем разом з представниками сусідніх районів – Шевченківського, Куп’янського і Великобурлуцького.
Також Фонд сільських громад Дворічанщини працює над створенням Шкіл порозуміння, медіації – вирішення спірних, конфліктних ситуацій мирними шляхами. До цього долучаються вчителі, учні. У трьох школах Дворічанського району такі школи порозуміння вже створені. Ще один пріоритетний напрямок – «зелений туризм», бо район віддалений, аграрний, без великого виробничого потенціалу (тільки сільське господарство), а потрібно залучати інвестиції, працювати над зайнятістю земляків, популяризувати район, говорити про його привабливість, залучати туристів як одну із інвестиційних складових.
З уст Голови районної ради ми почули багато цікавого про інші корисні ініціативи, які реалізуються в районі. Зокрема, це програма надання жителям Дворічанщини безоплатної правової допомоги. Працює юрист, який консультує громадян; влаштовуються виїзні прийоми на території всіх населених пунктів району, а також інтернет-консультації. Це в першу чергу стосується земельних питань, опіки й піклування, встановлення батьківських прав, надання пільг і допомог, на які люди розраховували та не могли їх отримати до втручання юриста.
У Токарівці було створене «Село майстрів», де втілилися міні-проекти переможців обласного конкурсу розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє». Його називають «музеєм у дії», бо відвідувачі не тільки оглядають краєзнавчі експозиції, знайомляться з українським рукоділлям, а й
можуть повчитися у майстрів народної творчості: плетення з лози, гончарства, в’язання тощо. Загальна сума проекту склала майже 76 тис. грн., з яких майже 38 тис. грн. – гроші обласного бюджету. На ці кошти придбали техніку для рукоділля: швацьку машинку, апарат для оброблення лози, а також комп’ютер та необхідні комплектуючі...
...Дворічна входить до так званого «Золотого кільця України», але щоб дістатися до мечниківських місць і національного природного парку «Дворічанський», треба витримати випробування розбитими дорогами. Галина Турбаба коментує: «Маємо надію, що до 20 серпня закінчать ремонтні роботи на дорозі до Куп’янська. Стосовно доріг у районі ми маємо правову колізію. Йдеться про дороги, які не обліковуються у нас в місцевих радах і ми фактично не спроможні виділити необхідні кошти за рахунок перевиконання місцевих бюджетів. Але існують загальнорайонні програми, в тому числі й програма сільського «зеленого туризму», у виконанні яких беруть участь всі громади і на фінансування яких ми консолідуємо, збираємо кошти із сільських бюджетів, що передаються як трансферти до районного бюджету. На поточний рік маємо перевиконання, можемо перерозподілити якісь кошти районного і місцевих бюджетів. Один із важливих напрямків – це впорядкування доріг».
Рада сільгосптоваровиробників, яку очолює генеральний директор ПСП «Виселок» і депутат районної ради Василь Володимирович Акулов, звернулася до сільських рад з проханням передбачити кошти на дороги місцевого значення, а сільгоспвиробники беруть зобов’язання допомогти технікою, пальним і роботами. До речі, Дворічанська філія «Автодору» теж бере участь у виконанні таких робіт при забезпеченні фінансами.
Тож плануємо разом втілювати цю важливу справу».
Марія Чумак, науковий співробітник Музею місцевого самоврядування Харківщини
На знімку: Валерій Приходько (ліворуч), Галина Турбаба та Ігор Серебренніков (праворуч) під час відкриття Перших Мечниківських читань у Дворічній (фото з архіву конференції).