Гарантії діяльності депутатів місцевих рад - опитування від профільного парламентського комітету

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування продовжує практику спілкування з представниками органів місцевого самоврядування на Платформі онлайн консультацій.


 З 15 січня по 15 лютого 2025 року відбудеться четверте тестове онлайн опитування представників органів місцевого самоврядування. Тема чергового опитування - гарантії діяльності депутатів місцевих рад.

Ця тема є особливо важливою в контексті переосмислення положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Виникає потреба оцінити повноту законодавчого забезпечення гарантій їхньої діяльності. Чи забезпечують чинні норми незалежне та належне виконання депутатських повноважень? Чи є існуючі організаційно-правові механізми достатньо мотивуючими? І чи захищений депутат від зовнішнього впливу під час прийняття рішень?

З огляду на ефективність і практичну цінність діалогу з органами місцевого самоврядування на актуальні теми, Комітет продовжує таку практику консультацій. Наразі думка представників місцевого самоврядування щодо гарантій діяльності депутата місцевої ради є важливою для виявлення проблематики та формування відповідних законодавчих ініціатив із посилення гарантій діяльності місцевих обранців.

Комітет закликає долучитись авторизованим учасникам Платформи до дискусії за посиланням: https://consultoms.in.ua

Доступ до опитувальника мають лише зареєстровані користувачі - міські / селищні / сільські голови, голови обласних та районних рад. Представників органів місцевого самоврядування, які ще не зареєструвалися на Платформі, просимо звернутися за електронною адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нагадуємо, що метою Платформи є створення механізму ефективних і швидких консультацій та діалогу між органами державної влади і органами місцевого самоврядування, передусім з питань, які стосуються розвитку громад і належать до компетенції останніх.

У тестовому режимі на Платформі вже було проведено 3 консультації:

  1. 15 квітня - 3 червня 2024 року – щодо дискусійних питань нової редакції Закону України «Про органи самоорганізації населення»;
  2. 26 серпня - 1 жовтня 2024 року – щодо деяких аспектів змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
  3. 14 жовтня - 15 листопада 2024 року – про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Останнє опитування стосувалось ініціативи щодо стану реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, затвердженої розпорядженням КМУ № 333-р від 1 квітня 2014 року. Питання є актуальним з огляду на нові задачі та нові виклики у розвитку місцевого самоврядування. Переважна більшість (85,5%) респондентів цього опитування зауважили, що реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади не завершено.

Респонденти зазначили, що із задекларованих Концепцією очікуваних результатів вже досягнуто на даному етапі реформи значний їх перелік, насамперед згадувались доступність публічних послуг, підвищення їх якості, утворення територіальних громад, спроможних самостійно або через органи місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення, новий адміністративно-територіальний устрій тощо.

70,1% респондентів вважають, що Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні потребує актуалізації.

Із завдань, які мають бути закладені під час оновлення Концепції було названо: створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов та формування кадрового складу, досягнення оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, щодо повоєнного відновлення, повернення до демократичних засад місцевого самоврядування, переходу до цивільних адміністрацій тощо.

На думку респондентів, найскладнішими завданнями у реалізації реформи є подолання викликів, спричинених повномасштабною військовою агресією, та забезпечення спроможності громад.

Найбільшими викликами для реформи в умовах повномасштабної військової агресії названо: відсутність безпекового фактору, видатки місцевих бюджетів, які перенацілені на вирішення першочергових завдань оборони, безпеки, соцзахисту.

Серед низки очікувань - забезпечення виконання основних завдань реформи децентралізації, сприяння розвитку місцевого самоврядування, зменшення бюрократичного навантаження у всіх сферах, подолання корупції на всіх рівнях влади. Особливу увагу приділено організаційно-інституційній спроможності місцевого самоврядування, перегляду розподілу повноважень, зміцненню матеріальних засад органів місцевого самоврядування, удосконаленню адміністративно-територіального устрою, наданню публічних послуг. Також наголошено на важливості гармонізації галузевого законодавства з реформою місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Бачення представників органів місцевого самоврядування сприятиме виробленню якісних управлінських рішень законотворцями та виконавчою владою.

* за матеріалами сайту "Децентралізація"

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...