Департамент соціального захисту Харківської обласної військової адміністрації повідомляє про роботу щодо надання соціальної підтримки соціальних послуг населенню.
З початку повномасштабного вторгнення кількість внутрішньо переміщених осіб в області зросла майже в 4,5 разів. Більшість із них це жінки з дітьми, зокрема, з 524,2 тисячі ВПО майже 309 тисяч жінки, 92 тисячі - діти.
Крім того, постійно зростає чисельність членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України та на сьогодні їх в області налічується 4,7 тисяч.
З державного бюджету України фінансуються видатки на виплату різних видів допомог для найбільш вразливих верств населення.
Однак, дуже важливою залишається додаткова соціальна підтримка саме на обласному та місцевому рівні. За ініціативи Харківської обласної військової адміністрації та підтримки Харківської обласної ради, депутатського корпусу в області реалізуються низка регіональних програм, спрямованих на соціальну підтримку жінок та родин з дітьми, найбільш вразливих верств населення, а саме:
- Комплексна Програма соціального захисту населення Харківської області на 2021 – 2025 роки (зі змінами) (затверджена рішенням Харківської обласної ради від 15.10.2020 №1338-VII).
Заходами Програми включають:
- надання одноразової адресної допомоги мешканцям Харківської області, які опинились в скрутній життєвій ситуації (за зверненнями). Матеріальну допомогу призначено 3302 особам.
- санаторно-курортне лікування та відпочинок окремих пільгових категорій громадян. З початку року санаторно-курортним лікуванням забезпечено 648 осіб, відпочинок пройшли 36 учасників АТО та члени їх сімей.
У серпні 2024 року Програму доповнено заходом щодо забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб, які є мешканцями Харківської області та тимчасово втратили працездатність у зв’язку з хворобою або травмою і не мають встановленої групи інвалідності.
- Регіональна соціальна програма Протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (затверджена рішенням обласної ради від 05 жовтня 2023 року № 672-VIII).
Зазначена Програма направлена на зниження рівня вразливості громадян до потрапляння їх в ситуацію торгівлі людьми, в яку здебільшого потрапляють особи, що опинилися в складних життєвих обставинах, а також внутрішньо переміщені особи для яких актуальними залишаються питання пошуку постійного джерела доходів та житла.
- Комплексна Програма підтримки внутрішньо переміщених осіб в Харківській області на 2023 – 2027 роки (затверджена рішенням обласної ради від 05.10.2023 № 673-VIІІ).
Заходи Програми включають:
- забезпечення належних умов проживання у місцях тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
- надання фінансової підтримки ВПО, які перебувають на обліку на отримання житла;
- вирішення питань працевлаштування та самозайнятості ВПО;
- охоплення внутрішньо переміщених осіб соціальними, медичними, освітніми послугами, їх участь у культурних заходах тощо.
- Програма розвитку соціальних послуг та психосоціальної допомоги в Харківській області на 2023-2027 роки (затверджена рішенням обласної ради від 23.12.2023 № 727-VIІІ).
Заходи Програми, спрямовані на забезпечення надання в територіальних громадах області базових соціальних послуг для вразливих категорій населення, а також надання необхідної соціально–психологічної підтримки та допомоги та створення в громадах Центрів життєстійкості для покращення доступності надання соціальних послуг та психосоціальної підтримки.
Центри життєстійкості функціонують у 7 територіальних громадах (Балаклійська, Валківська, Первомайська, Чугуївська, Харківська міські, Кегичівська, Пісочинська селищні громади), з яких 5 створено за фінансової підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Скористались послугами Центрів життєстійкості 13407 особи, з них 5568 осіб отримали психосоціальну підтримку та допомогу.
У рамках реалізації Програми впроваджується послуга раннього втручання. У 2023 році в області працювало 5 команд раннього втручання, у 2024 році за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) завершують навчання ще 11 команд раннього втручання.
З метою доступності інформації про надання соціальних послуг та психосоціальної підтримки за сприяння Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) створено інтерактивну мапу, яку розміщено на офіційному сайті обласної військової адміністрації, де користувачі можуть отримати корисну інформацію про надавача соціальних послуг, місце його розташування, контактні телефони та види послуг, що надаються.
Для більш зручного користування мапою розроблено мобільний застосунок «Соціальні послуги Харківщини» для смартфонів.
- Програма оздоровлення та відпочинку дітей Харківської області на 2024 – 2028 роки (затверджена рішенням обласної ради від 27 червня 2024 року № 861-VIII);
Оздоровленням та відпочинком всього охоплено 5433 дитини (з них оздоровленням – 2341 дитина, відпочинком – 3092 дитини), в тому числі 3306 дітей пільгових категорій (з них оздоровленням – 2306 дітей, відпочинком – 1000 дітей).
- Комплексна Програма підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей в Харківській області на 2024 – 2028 роки (затверджена рішенням Харківської обласної ради від 23.12.2023 №728-VIII)
У рамках Програми здійснено виплату:
- щомісячної адресної грошової допомоги 533 дітям загиблих (померлих) захисників і захисниць України у розмірі 8,0 тис. грн щомісячно до досягнення дитиною 18 років;
- щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг 1172 членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України у розмірі пільги, наданої відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 50%, але не більше ніж 100% з урахуванням виплат з державного бюджету України;
- адресної грошової допомоги у розмірі 50,0 тис. грн 75 особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
- часткової грошової компенсації за виготовлення та встановлення пам’ятних знаків (надгробків) на могилах загиблих (померлих) захисників і захисниць України у розмірі 90% від фактичних витрат, але не більше 30,0 тис. грн 139 заявникам;
- винагороди як заохочення 4 кращим спортсменам Харківської області – захисникам і захисницям України за участь в міжнародних спортивних змаганнях ветеранів;
- відшкодування 1 особі, які отримала інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання під час захисту Батьківщини, частини вартості отриманих послуг при самостійному санаторно-курортному лікуванні;
- одноразової грошової премії 67 особам з числа захисників і захисниць України за особисту мужність і героїзм, виявлені під час виконання військового, службового, громадянського обов’язку в умовах, пов’язаних із ризиком для життя, або за інший особистий внесок у зміцнення обороноздатності, безпеки та захист суверенітету й територіальної цілісності України.
Також, у рамках реалізації комплексної Програми 21.08.2024 Харківською обласною радою прийнято Порядок використання коштів обласного бюджету на компенсацію частини відсоткової ставки за кредитами на придбання житла захисникам і захисницям України та членам їхніх сімей, отриманими згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2022 року № 856 (зі змінами).