Державна стратегія регіонального розвитку – основний планувальний документ у системі регіональної політики. Необхідність її оновлення пов'язана з викликами, з якими зіткнулася Україна після повномасштабного вторгнення, а також новими зобов'язаннями країни у контексті отримання статусу кандидата на вступ в ЄС, повідомили у Міністерстві розвитку громад територій та інфраструктури України.
Над документом працювали близько 300 експертів у семи групах: захист довкілля, безпека, електронне урядування, людський капітал, інфраструктура, економіка та інституції. Створення великого дискусійного майданчика дозволило представити різні позиції та забезпечити максимально інклюзивний кроссекторальний підхід, зазначається у повідомленні
«Під час роботи над оновленням стратегії головним завданням було поєднати процеси відновлення та розвитку територіальних громад і регіонів, зміцнити інституційну спроможність органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, створити умови для майбутньої взаємодії з інституціями ЄС. Єдиний підхід до розвитку та відновлення на національному, регіональному та місцевому рівнях гарантує єдність як всередині країни – для громадян, бізнесу, так і назовні – для партнерів з розвитку», – наголосив Олександр Кубраков, Віце-прем'єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Оновлений проєкт Стратегії фокусується на впровадженні цифрових рішень. Документальна рамка Державної стратегії регіонального розвитку, зокрема регіональні та місцеві стратегії, вже з 2024 року має бути представлена в новій системі — GiS моніторингу та оцінки регіонального розвитку. Наразі триває активна фаза її розробки.
«Наша мета - надати Стратегіям розвитку статус основного документа у процесі планування на регіональному та місцевому рівні. Саме Стратегії мають упорядкувати наявний хаос у документах, інкорпорувати в себе бюджетний процес та привести у відповідність процеси стратегічного та просторового планування. Для цього тісно працюємо з профільним комітетом Верховної ради, щоб підготувати всі необхідні законодавчі зміни», — розповіла Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Олександра Азархіна зазначила, що проєкт Стратегії розроблявся таким чином, щоб узгоджувати ключові пункти з Ukraine Facility (інструмент підтримки України Європейським Союзом) та рамкою RDNA (Оцінка потреб України у відновленні, яка розроблена Урядом спільно зі Світовим Банком, Єврокомісією та ООН). Це зроблено для того, щоб синхронізувати систему мультирівневого урядування в Україні з наявними інструментами міжнародної підтримки та оцінки потреб.
Пріоритетами оновленої Стратегії є:
- Створення безпекових та соціально-економічних умов для повернення українців в регіони та територіальні громади;
- Відновлення та розвиток інфраструктури за принципом «build back batter»;
- Розвиток людського капіталу та підсилення економіки на основі внутрішнього потенціалу територій;
- Продовження реформи децентралізації, розвиток інституційної та фінансової спроможності громад та регіонів, розбудову багаторівневого врядування;
- Збереження балансу екосистем та адаптації до зміни клімату;
- Створення системи координації секторальних та державної регіональної політик;
- Підвищення ефективності та прозорості публічного інвестування, удосконалення фінансових інструментів стимулювання регіонального розвитку;
- Побудову партнерств, розвиток міжмуніципального, міжрегіонального та транскордонного співробітництва;
- Залучення громадян до прийняття рішень на державному, регіональному та місцевому рівнях.
Презентація оновленої Державної стратегії регіонального розвитку відбулася за підтримки проєкту Good Governance Fund «Планування відновлення в громадах». Ініціатива підтримує територіальні громади України у відновленні та підвищує спроможність держави управляти проєктами регіонального розвитку. Проєкт реалізується спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки уряду Великої Британії (UK International Development) та втілюється Abt Britain і KPMG в Україні.
* за матеріалами сайту "Децентралізація"