Як громада на Харківщині щодня долає наслідки ворожих обстрілів та робить перші кроки до відновлення у партнерстві з латвійським муніципалітетом

Чугуїв ー місто на Харківщині з 400-літньою історією з перших днів повномасштабного вторгнення нещадно обстрілювала росія. Станом на травень 2023 року понад 50% багатоквартирних та більш як сімсот приватних будинків потребують реконструкції.

«24 лютого о п'ятій ранку життя змінилося докорінно… Це були дуже страшні хвилини. Коли я приїхала на місце падіння першої ракети, то не могла повірити, що це не задзеркалля якесь», - пригадує голова Чугуївської міської військової адміністрації Галина Мінаєва

За її словами, громада не залишилась на одинці з жахіттями війни. Перш за все, допомога прийшла від самих містян. Усі, хто не виїхав, допомагали розбирати завали, готувати їжу, прибирати квартири від уламків. Жодне комунальне підприємство громади не призупинило свою діяльність:

«Навіть після серйозних прильотів аварійні бригади виїжджали одразу. Завдяки тому, що всі працювали на те, щоб отримати найнеобхідніше для життя, ми не мали повного блекауту». 

Підтримали чугуївців і міжнародні партнери, в проєктах яких громада активно брала участь до 24 лютого.

«Нам було дуже приємно, що партнери з Програми «U-LEAD з Європою» не залишили нас, коли почалася війна. Справжні друзі пізнаються тоді, коли є випробування», - розповідає Галина Мінаєва

«U-LEAD з Європою» допомогли облаштувати пункти незламності, тимчасові укриття, надали гуманітарну допомогу вразливим верствам населення. А в травні 2023 року в межах проєкту «Мости довіри», що реалізується Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) разом з Асоціацією міст України за підтримки «U-LEAD з Європою», відбулася навчальна поїздка українських громад до латвійських муніципалітетів. 

«Ми з самого початку дуже старалися допомогти своїм друзям. Та інформація, яку можна отримати, обмінятися з  партнерами, безумовно, неоціненна й обов'язково стане у нагоді для спільної роботи в майбутньому», ー запевняє Гінц Камінскіс, голова Латвійської спілки місцевого самоврядування. 

У межах співпраці заплановано реалізацію проєктів з енергоефективності, освіти та розвитку місцевого бізнесу.

«Мета нашого проекту, щоб громади розробили конкретний проект-заявку, яку можна подати на фінансування відновлення саме української громади. В деяких конкурсах українські громади не можуть брати участь напряму. І тут особливо стане в нагоді їхня співпраця з Латвією», ー пояснює Наталія Лазаренко, менеджерка з міжнародної діяльності АМУ. 

Так, Чугуївська громада ще за рік до повномасштабного вторгнення підписала Меморандум про співпрацю з муніципалітетом міста Кулдіга. Сьогодні ж невеличке місто на заході Латвії стало тимчасовим домом для майже 200 українців:

«Переконана, що ми будемо ділитися нашими сильними сторонами у сфері культури, діяльності муніципалітетів, навколишнього середовища, освіти, туризму», ー впевнена Інеса Астасевська, очільниця муніципалітету Кулдіги. 

Голова Чугуївської міської військової адміністрації Галина Мінаєва переконана, що разом з партнерами зробить усе можливе і неможливе для того, щоб відбудувати, налагодити, створити хороші умови для життя людей і для бізнесу:

«Мрію, щоб усі чугуївці повернулися до своїх домівок, свого життя. І впевнена, що з програмою «U-LEAD з Європою» після перемоги наша громада буде ще кращою».

* за матеріалами сайту "Децентралізація"

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...