Сергій Чернов: Наступний етап реформи з децентралізації – внесення змін до Конституції та адміністративно-територіального устрою

PDFДрукe-mail

Про хід реформи з децентралізації йшлося в ефірі програми «Важливо PRO» Чорноморської телерадіокомпанії, гостем якої був президент Асоціації, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

Під час телевізійного ефіру Сергій Чернов неодноразово підкреслював, що для країни важливо не зупинятися у реформуванні, щоби не втратити вже отримані здобутки.

Українська асоціація районних та обласних рад, що об’єднує всі обласні ради та 99 % районних рад, супроводжує реформу та робить все необхідне, щоб підтримувати її у динамічному темпі. А головний вектор для УАРОР – акцент саме на регіональній політиці та розвитку місцевого самоврядування».

«Третя спроба зі старту реформи децентралізації влади у 2014 році була вдалою, - говорить Сергій Чернов, - завдяки наявності політичної волі, однодумців та надзвичайній актуальності питання. Уряд тоді прийняв правильне і необхідне рішення щодо оновлення публічної влади в Україні».

«І сьогодні це реформа під номером один, - вважає президент Асоціації самоврядців. - Всі успішні європейські країни з розвинутою демократією живуть з розумінням верховенства права. Успішність цих країн можлива завдяки ефективній регіональній політиці і потужним органам місцевого самоврядування. Саме на них опирається керівництво держав, і саме вони найближчі  та найзрозуміліші людям, що проживають у громадах.

Шлях, який ми вже пройшли, є вдалим. Бюджети органів місцевого самоврядування за останні роки зростають. Та найголовніше, що передбачає реформа, включення компоненту, який надає можливість людям отримувати адмінпослуги там, де їх раніше не було, і якісно поліпшує вже наявні».

За словами Сергія Чернова, реформа вже дала перші успішні вітчизняні практики. Тепер регіони можуть запозичувати не лише закордонний досвід, бо є свій, адаптований під наше законодавство, умови та ментальність.

«Важливо не зупинитися. Ми сьогодні знаходимося на екваторі. Маємо не лише вибудувати систему спроможних органів місцевого самоврядування на базовому рівні, але й досягти мети, щоб місцеве самоврядування отримало можливості повсюдності. Тобто, щоб і на субрегіональному, і на регіональному рівнях законодавство привести у відповідність з Європейською Хартією місцевого самоврядування, яку в Україні ратифікували у 1997 році. Бо це, скажімо так, конституція для місцевого самоврядування в усіх країнах Ради Європи.

Необхідно провести другий етап реформи, до якого ми впритул наблизилися, але не починаємо, а це додатковий ризик. Він, насамперед, у тому, що ми ніяк не можемо зафіксувати вже пройдений шлях реформ і відкрити перспективні можливості, що з’являться після внесення змін до Конституції в частині децентралізації і реформи місцевого самоврядування».

Сергій Чернов пояснив, які саме зміни мають відбутися в Основному Законі України:

«В Конституції України мають з’явитися такі поняття як субсидіарність, повсюдність місцевого самоврядування, самодостатність. Другий етап реформи стосуватиметься максимального наближення до змін в адміністративно-територіальному устрої. Багато експертів та політиків бояться говорити про це. Але, вважаю, маємо навпаки якомога частіше порушувати цю тему і готувати людей до нововведень, які є просто необхідними. Слід також переглянути власні повноваження органів місцевого самоврядування і делеговані державою. Бо, приміром, ОТГ, які сьогодні створюються, отримують 7-10 додаткових сфер впливу, яких раніше не було на базовому рівні».

Резюмуючи викладене, президент УАРОР наголосив, що усі трансформації та зміни в суспільстві мають опиратися на кваліфіковані і підготовлені кадри у радах всіх рівнів, яких сьогодні в Україні не вистачає, що породжує нові запити та потреби в системі підвищення кваліфікації управлінців. З цією метою, повідомив Сергій Чернов, за безпосередньої участі УАРОР створена відповідна Концепція підготовки фахівців для ОМС, невдовзі вона розглядатиметься на засіданні Уряду.