Почесні громадяни Харківської області

Звання "Почесний громадянин Харківської області" є найвищою обласною відзнакою, що присвоюється жителям Харківської області, регіонів України, громадянам інших країн в знак великої поваги до їх політичної та громадської діяльності, а також за вагомий внесок у розвиток Харківського регіону у сферах економіки, культури, мистецтва, спорту, науки та інших сферах суспільно-громадського життя, що сприяло піднесенню авторитету регіону як на державному, так і на міжнародному рівні.

Початок розділу

ЛИТВИНЕНКО Леонід Миколайович

PDFДрукe-mail

Литвиненко Леонід Миколайович, 7 травня 1938 року народження, доктор фізико-математичних наук, професор, академік Національної академії наук України, заслужений діяч науки і техніки України, директор Радіоастрономічного інституту НАН України.

Леонід Миколайович у місті Харкові у сім'ї службовців. Свою трудову діяльність він розпочав інженером Конструкторського бюро "Хартрон" у 1954 році після закінчення радіофізичного факультету Харківського державного університету.

Леонід Миколайович Литвиненко організував і очолив Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України (м. Харків) з найбільшим у світі декаметровим радіотелескопом УТР-2 (с. Гракове, Чугуївський район Харківської області). У подальшому під керівництвом Леоніда Миколайовича програму української низькочастотної радіоастрономії шляхом введення в дію обсерваторій у Змійові (Харківська область), Одесі, Полтаві та Львові було розвинуто до масштабу системи інтерферометрів УРАН-1, -2, -3 з багатокілометровими базами, часовою синхронізацією спостережень та кваліфікованими колективами вчених-дослідників та інженерів. В результаті система радіоінтерферометрів УРАН з радіотелескопом УТР-2 стала найдосконалішим декаметровим інструментом у світі, його інформативність (смуга аналізу, кількість каналів, роздільна здатність, динамічний діапазон) зросла у тисячі разів, що дозволило Україні зайняти провідне місце у галузі низькочастотної радіоастрономії . Радіотелескоп УТР-2 разом з системою УРАН включено до Державного реєстру об’єктів науки, що становлять надбання країни.

В галузі низькочастотної радіоастрономії, теоретичної та космічної радіофізики в Інституті склалися всесвітньо відомі потужні наукові школи. Фундатором і визнаним лідером наукової школи з теоретичної радіофізики є Л.М. Литвиненко. Поряд з цим, під його керівництвом і безпосередній участі у Відділенні радіоастрономії Інституту радіофізики і електроніки АН УРСР проводилось інтенсивне освоєння міліметрового і субміліметрового діапазонів радіохвиль, створювались новітні радіотехнічні системи різного призначення, а після організації Радіоастрономічного інституту розпочалися перші в Україні радіоастрономічні дослідження у міліметровому діапазоні радіохвиль.

Самовіддана праця вченого, його видатні наукові здобутки принесли Л.М. Литвиненку заслужений авторитет і повагу наукової спільноти. Він – Заслужений діяч науки і техніки України, Почесний працівник космічної галузі України. Його нагороджено орденом «Знак Пошани», за результатами загальнонаціональної програми «Людина року-2006» визнано лауреатом у номінації «Вчений року», за рішенням Міжнародного астрономічного союзу у 2006 році малій планеті 2000NА25 присвоєно ім’я «Литвиненко».

За розробку радіофізичних основ і створення радіоелектронних систем академік Леонід Миколайович Литвиненко був удостоєний Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1987р.), а за цикл робіт «Нові напрями радіоастрономічних досліджень» - премії НАН України імені С.Я. Брауде (2007р.).

Члени Асоціації

Харківська обласна рада

Балаклійська районна рада Барвінківська районна рада Близнюківська районна рада Богодухівська районна рада Борівська районна рада Валківська районна рада Великобурлуцька районна рада Вовчанська районна рада Дворічанська районна рада Дергачівська районна рада Зачепилівська районна рада Зміївська районна рада Золочівська районна рада Ізюмська районна рада Кегичівська районна рада Коломацька районна рада Красноградська районна рада Краснокутська районна рада Куп'янська районна рада Лозівська районна рада Нововодолазька районна рада Первомайська районна рада Печенізька районна рада Сахновщинська районна рада Харківська районна рада Чугуївська районна рада Шевченківська районна рада

Ізюмська міська рада Куп’янська міська рада Лозівська міська рада Люботинська міська рада Первомайська міська рада Чугуївська міська рада

 

У складі Асоціації об’єдналися 409 рад різного рівня, що складає 98,1% від загальної кількості місцевих рад Харківської області, у тому числі 17 об’єднаних територіальних громад